2020 Competition Results

As we draw closer to the NSW State Championships, we would like to reflect back on the great performance of our skaters in this difficult year. We congratulate every single one of our members who competed and hope that our skaters continue to display strong performances throughout the rest of 2020.

Congratulations to all the following skaters:

MJS TROPHY (26th July)

PRELIMINARY LADIES

4th place – Mayah Yeung

INTERMEDIATE NOVICE LADIES

3rd place – Regina Ng

ADULT ELITE MASTERS LADIES

1st place – Sarah Cullen

 

SFSC CHAMPIONSHIPS & TROPHY NIGHT (8th – 9th August)

AUSSIE SKATE FREESKATE 1

3rd place – Lux Betancourt
4th place – Zoe Martinelli
5th place – Yan Hei (Rosanna) Tsoi AUSSIE SKATE FREESKATE 2
1st place – Abby Challinor
2nd place – Pablo Robertson
7th place – Freya Snowden
8th place – Sullivan
FREESKATE 3
1st place – Emily Zhuo
3rd place – Rita Nip
FREESKATE 4
2nd place – Elizabeth Goodsir-Cullen
3rd place – Annabelle Nube
6th place – Kathleen Ye
9th place – Shannae Ku
10th place – Talia Ku
AUSSIE SKATE FREESKATE ADULT
1st place – Laura Liu
PRELIMINARY LADIES
12th place – Phoebe Morrison
17th place – Elizabeth YDay’
18th place – Amelia Whitmont
PRELIMINARY MEN
1st place – Rui Takada
2nd place – Rico Zou

ELEMENTARY LADIES
3rd place – Sienna-Layne Samaseia

9th place – Emily Lilley-Bull

ELEMENTARY MEN

2nd place – Dominique Mautner

BASIC NOVICE LADIES

8th place – Krystal Chan

BASIC NOVICE MEN

2nd place – Matthew Chan

INTERMEDIATE NOVICE LADIES

2nd place – Regina Ng

INTERMEDIATE LADIES

1st place – Daniella Vasallo

5th place – Tara Winton

ADVANCDED NOVICE LADIES

1st place – Trish Tong

3rd place – Yanyi Luo (Melody)

JUNIOR LADIES

1st place – Vlada Vasiliev
3rd place – Sarah Batey
4th place – Sophie Mortlock

ADULT SILVER LADIES
1st place – Kristy Dong
2nd place – Aylin Dalugil
3rd place – Heidi Fearnside

ADULT SILVER MEN
1st place – Jonathan David

ADULT GOLD LADIES
1st place – Ilona Babakhanova

ADULT ELITE MASTERS LADIES
1st place – Sarah Cullen

ICE ZOO CHAMPIONSHIPS (23rd August)

PRELIMINARY LADIES

1st place – Mayah Yeung

ADULT SILVER LADIES

2nd place – Talitha Licauco

MACQUARIE ICE SKATING CLUB CHAMPIONSHIPS (5th September)

PRELIMINARY LADIES

5th place – Mayah Yeung
10th place – Phoebe Morrison
14th place – Maddison Qin

ELEMENTARY MEN
1st place – Shinnosuke Miyamoto

BASIC NOVICE MEN
2nd place – Matthew Chan

INTEMEDIATE NOVICE LADIES
1st place – Maya Milanovic
3rd place – Regina Ng

INTERMEDIATE MEN
1st place – Dominique Mautner

ADVANCED NOVICE LADIES
3rd place – Tamara Abagi

JUNIOR LADIES
1st place – Vlada Vasiliev

ADULT BRONZE LADIES
3rd place – Lucy Bennett

ADULT GOLD LADIES
3rd place – Ilonna Babakhanova

ADULT ELITE MASTERS LADIES
1st place – Sarah Cullen

AUSSIE SKATE RESULTS

PENRITH SEPTEMBER 12th

FREEKSKATE 1 (10yrs and under)

4th place – Caitlin Sawatari

FREESKATE 1 (over 10yrs)

4th place – Emily Bitar

FREESKATE 2

6th place – Freya Snowden 8th place – Alice Sullivan FREESKATE 4
4th place – Abby Challinor SYNCHRO

1st place – Icicles (MAJESTIC ICE)

 

Good luck to all our SFSC skaters competing at the NSW State Championships next weekend!

Comments are closed.